Cvičení po porodu

Cvičením po porodu se můžete vrátit ke své původní váze. Rozhodně ale nepřepínejte své síly a zvláště v šestinedělí na sebe buďte opatrná. Zatímco pro šestinedělky jsou vhodné kratší procházky, ženy, které mají šestinedělí už zdárně za sebou, mohou pozvolna začít s pravidelným aerobním či posilovacím cvičením.

Chůze a rehabilitační cvičení

Ihned po návratu z porodnice se novopečené maminky mohou pořádně zapotit. Mají totiž plno starostí a také běhání kolem miminka. Aby byly po porodu co nejdříve fit, mohou se pustit do pravidelného cvičení, i když pro ně bývá velmi těžké skloubit to i s péčí o miminko a s tolik potřebným odpočinkem.

Pro šestinedělky jsou ideální krátké procházky, také mohou dále pokračovat ve speciálních rehabilitačních cvicích, s nimiž se seznámily již v porodnici. Cílem těchto cvičení je umožnit tělu zmoženému těhotenstvím a porodem návrat do původního stavu. Nejde pouze o redukci hmotnosti, ale především o zpevnění břišních svalůsvalů pánevního dna a zádových svalů.

Náročnější cvičení až tři měsíce po porodu

Ženy mající pár týdnů po porodu by rozhodně neměly přepínat své síly. Navíc, pokud by během procházky či rehabilitačního cvičení pociťovaly únavu nebo bolest, měly by si dát okamžitě přestávku. O vhodnosti konkrétních cviků by se měly pokud možno poradit i se svým ošetřujícím lékařem.

Pokud ženy stále kojí, náročnější fyzickou aktivitu by měly odložit na později. Rozumné je začít pravidelně cvičit až po třetím měsíci od porodu, kdy už došlo k ustálení kojení a kdy si maminka s děťátkem vytvořily pravidelný denní režim. Tím je zaručeno, že žena už bude mít na pravidelné procvičování svého těla více času.

Aerobní a posilovací cvičení

Ideální je kilogramy získané během těhotenství pozvolna shazovat aerobními aktivitami. Nejvhodnější je svižná chůzenordic walking, aerobic a jogging nebo jízda na kolečkových bruslích či na kole. Tyto fyzické aktivity je ovšem třeba vykonávat minimálně půlhodinu, teprve poté se začnou spalovat tuky.

Nejen aerobní cvičení, pro ženy mající minimálně tři měsíce po porodu jsou více než vhodné také posilovací cviky, jejímž cílem je zpevnit jednotlivé části těla. A to zvlášť bříško, svaly pánevního dna, zadeček, stehna, zádové svalstvo a paže, kterým dalo těhotenství pořádně zabrat. Dobrou volbou je tak návštěva posilovny nebo kurz pilates či powerjógy.

Cvičení s mírou

Maminky, které kojí, by měly určitě cvičit s mírou. Při intenzivním cvičení se totiž ve svalech vytváří kyselina mléčná, která se dostává do mateřského mléka a následně ovlivňuje jeho chuť. To může mít za následek, že jiná chuť mateřského mléka může některým dětem vadit, a tak jej mohou odmítat pít.

Maminky by proto měly své dítě nakojit ještě před cvičením a poté až hodinu a půl po této fyzické aktivitě. Po delším časovém odstupu totiž není už chuť mateřského mléka kyselinou mléčnou zas až tolik ovlivněna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *