Dula – opora u porodu

Velkou oporou a pomocnicí může být pro nastávající maminku dula.

Je to žena, která s ní prožívá začátek, průběh i konec porodu. A svojí pomoc a rady nabízí i v prvních týdnech po porodu, což každá novopečená maminka uvítá s otevřenou náručí.

Vznik této profese

Duly ve světě „fungují“ daleko déle, než v České republice, kde tato profese vznikla v roce 2001. Myslet si, že se jedná o zdravotníka, je mylné. Jde o takzvanou pomáhající profesi. Pokud je dula zaměstnaná i jako zdravotník, musí podle etického kodexu, tuto profesi oddělit od profese duly.

Jejím úkolem je ženě nabídnou psychickou a fyzickou podporu a vstup do krásného období – mateřství co nejvíce usnadnit, zpříjemnit. Dula nastávající mamince neříká, co má dělat, nehodnotí, zkrátka s ní toto období prožívá.

„Duly se o ženu starají v těhotenství, při porodu a v šestinedělí jí pomáhají s kojením. Vždy záleží na každé mamince nebo páru, jak si spolupráci s dulou představuje. Když budu konkrétní, tak své klientky jsem připravovala na porod v rámci předporodní přípravy, potom jsme byly v meilovém kontaktu během těhotenství a řešily spolu různé věci, které postupně vyvstávaly. Od 39. týdne těhotenství držím porodní pohotovost. V této době jsem už s maminkami v častějším kontaktu, kdykoliv potřebují, zavolají, anebo píší emaily. Potom s nimi jdu k porodu, kde jsem celou dobu a také je po porodu minimálně jednou navštívím doma,“ říká Marcela Hochmanová dula a laktační poradkyně z Pardubic.

 

Před porodem

Nastávající maminka by si rozhodně neměla dulu hledat až těsně před porodem. Nemusely by si „sednout“ a problém je na světě. A krom toho by se žena ochudila o péči během těhotenství, když bude mít nějaký problém, dotaz, může se s ním obrátit právě na dulu. Může se s ní poradit, jak se nejlépe připravit na příchod děťátka.

Jejím úkolem je ženě nabídnou psychickou a fyzickou podporu a vstup do krásného období – mateřství co nejvíce usnadnit, zpříjemnit.Zhotovení porodního plánu je také zahrnuto ve službách duly. Probere s vámi, co byste si přála a co je pro vás při porodu opravdu důležité. Těhulce, která pod srdcem nosí své první miminko, vysvětlí, jak zhruba porod probíhá, postupuje a jaké potíže mohou případně nastat. Žádný porod neprobíhá stejně, proto je vždy nutná určitá „improvizace“.

Může s ní dokonce navštěvovat cvičení nebo cvičit doma, pomůže zvolit tu správnou porodnici s ohledem na porodní plán, případně domluvit se se zdravotnickým personálem.

Čtyřiadvacetihodinovou péči nabízí těhulce dula těsně před porodem. Když jí žena zavolá, provází jí až do porodu. Přijede za ní domů, jedou společně do porodnice a tráví spolu i čas na porodním sále.

Pozor! Služby, které nabízí dula, nejsou zdravotní pojišťovnou hrazeny. Proto se nezapomeňte s vámi vybranou dulou na finančním ohodnocení domluvit předem, abyste pak nebyly rozčarované. Určitě neprohloupíte, pokud si ověříte její kvalifikaci a případně i reference o jiných maminek.

Během porodu

V porodnici má dula důležitý úkol, a to – dodávat rodící ženě psychickou podporu, aby se v neznámém prostředí a mezi „cizími“ lidmi necítila tak ztracená a osamělá. Napovídá ženě, jak by měla správně dýchat, uvolňuje napětí během bolestivých a nepříjemných kontrakcí.

Může „zastoupit“ přítomnost partnera těhulky, anebo může „doplňovat“ pár. Být tichou společnicí v nelehkých chvílích. Některé ženy si myslí, nebo to mají ze své zkušenosti potvrzené, že pokud nejsou na porodním sále samy, chovají se k nim porodní asistentky a lékaři mnohem přívětivěji.

„To, co může dělat dula u porodu je velmi různé. Záleží na každé mamince, co od ní potřebuje, protože je tam pro ni i pro tatínka, pokud je u porodu přítomen. Jisté je, že nezasahuje do práce zdravotníků a nečiní žádná rozhodnutí za rodiče. Dula je nezdravotnický personál a poskytuje podporu, kterou si v danou chvíli maminka přeje,“ vysvětluje Marcela Hochmanová, dula z Pardubic.

Duly už mají většinou samy děti, proto ví, jak se rodící žena v tu danou chvíli cítí, jak ji nejlépe pomoci a povzbudit. Pokud si těhulka zvolí tu možnost, že na porodním sále chce mít u sebe dulu, měla by to dopředu na zdravotnickému personálu oznámit, aby s tímto faktem počítali.

Po narození dítěte

Dula v období šestinedělí může navštěvovat novopečenou maminku a pomoct jí se vším, s čím si neví rady, nebo si není zkrátka jistá.

Obrovskou podporu poskytuje při kojení. Není nic horšího, než když dítě brečí a brečí a maminka neví, co s ním. Mnohdy má na pláči velký podíl právě nesprávné kojení, dítě pláče hlady. Dula správnou technikou kojení pomůže zvládnout problém.

Při zájmu novopečených rodičů půjčuje různé materiály týkající se období těhotenství í péče o miminko.

Jaký je váš názor na dulu u porodu? Máte vlastní zkušenost? Podělte se s námi o vaše zkušenosti…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *