Předporodní kurzy

Předporodní kurzy jsou pro budoucí maminky i jejich partnery neocenitelnou věcí. Tyto kurzy Vám pomohou připravit se na porod a zároveň jsou pro Vás skvělou příležitostí zeptat se na cokoli, co Vás zajímá ohledně porodu. A s přísunem informací přichází i větší klid a pohoda.

Proč jsou předporodní kurzy užitečné?

Na dobrém předporodním kurzu se dozvíte vše o tom:

 • jak se připravit na porod: Zjistíte, jaké cviky byste měla provádět, abyste se dostala do dobré fyzické kondice, což je důležité pro porod. Dostanete rady ohledně dýchacích technik a použití břišního lisu během jednotlivých fází porodu. Váš partner se možná naučí pár šikovných masážních postupů, které Vám pomohou jak před, tak během porodu.
 • co můžete čekat při porodu: V předporodním kurzu se dozvíte, jak celý porod probíhá, a to včetně všech medicínských procedur a zásahů. Bude Vám vysvětleno, jaké emocionální reakce můžete při porodu očekávat a budete tak lépe připravena na změny, které Vy i Váš partner zažijete jak během těhotenství, tak při samotném porodu a po něm. Součástí kurzu bývá většinou i návštěva porodního sálu. Porodní asistentka Vás též bude informovat, co si máte vzít s sebou do porodnice a jak poznáte blížící se porod.
 • jak zvládnout porod: Budete mít příležitost dozvědět se více o různých porodních pozicích, které může maminka při porodu vyzkoušet a budete si je moci natrénovat předem. Také se Vám dostane rad ohledně zvládnutí bolestí, zaměříte se na různé situace, které mohou při porodu nastat a budete se tak moci lépe rozhodnout, jakým způsobem byste chtěla, aby se v nich při Vašem porodu postupovalo.
 • jak se připravit na život s nově narozeným miminkem: Předporodní kurzy Vám také pomohou připravit se na to, jak zvládnout změny v prvních dnech po narození děťátka, a to jak z emocionální, tak především z praktické stránky. Tyto kurzy jsou skvělou příležitostí, jak se zeptat porodní asistentky nebo lékaře na vše, co Vás zajímá nebo trápí.
 • tyto kurzy jsou skvělé i pro Váš společenský život: V kurzech máte výbornou příležitost pořádně si popovídat s ostatními těhotnými i s budoucími tatínky, kteří třeba mají podobné obavy či otázky jako Vy. Spousta maminek tu dokonce najde dobré přítelkyně, s nimiž se stýká i nadále.

Jaké předporodní kurzy existují?

 • Existuje celá škála překvapivě různých předporodních kurzů, v nichž může být přístup úplně odlišný. Některé předporodní kurzy například přivítají Vašeho partnera s otevřenou náručí, jiné jsou jen pro budoucí maminky.
 • Pořádají se i předporodní kurzy, které vycházejí vstříc maminkám s různými časovými možnostmi – takové kurzy se konají odpoledne nebo i večer. Některé kurzy dokonce probíhají i o víkendech.
 • Některé kurzy se pořádají v období těsně před porodem (v posledním trimestru), některé Vás provedou celým těhotenstvím.
 • Většinou se předporodní kurzy pořádají přímo v porodnici a organizují je porodní asistentky, které se Vám pak budou v průběhu porodu věnovat. Máte tak možnost se s nimi seznámit již dopředu a získat k nim důvěru.

Cvičení v těhotenství

 • Kdo je vede? Soukromých kurzů cvičení pro těhotné existuje celá řada, takže je důležité, aby jste si našla kurz a cvičitelku, která Vám bude vyhovovat.
 • Staňte se vodní vílou! Co takhle vyzkoušet plavání pro těhotné? Pobyt ve vodě v době těhotenství je skvělý, protože Vás voda nadnáší a Vy tolik necítíte váhu svého bříška, takže se můžete volně pohybovat a cvičit. Chodit plavat můžete od prvních týdnů těhotenství až do doby těsně před porodem. Přesto je lepší, když se o svém záměru předem poradíte se svým gynekologem.
 • Buďte aktivní! – Aktivní porodní kurzy se soustředí na zapojení cviků z jógy, díky nimž posílíte svalstvo a budete se před porodem cítit lépe. Naučíte se zde techniky, jak správně dýchat a jak se uvolnit tak, abyste minimalizovala stres a bolest. Je ovšem důležité vybrat si opravdu kvalifikovaného učitele. Pro těhotné je také vhodné cvičení na míči a břišní tance. Správně zvolené cviky povedou ke zlepšení Vaší fyzické kondice, Vy budete mít ze sebe dobrý pocit, což má pozitivní vliv i na Vaše děťátko.

Dalšími zdroji informací o předporodních kurzech a cvičení pro těhotné jsou specializované organizace či mateřská centra – najdete je v telefonním seznamu nebo na internetu.

Maminky, které navštěvovaly předporodní kurzy, jsou pak na porod fyzicky i psychicky dobře připravené, na porodním sále se cítí příjemněji, lépe spolupracují a průběh samotného porodu si tím znatelně zkracují a ulehčují. Maminky, které tyto přípravné kurzy nenavštěvovaly, jsou v mnoha případech z průběhu porodu překvapeny a mnohdy si odnášejí z vlastního porodu negativní zážitek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *